Bilim insanları açıkladı! Stres altındaki kişiler daha kısa yaşıyor

Bilim insanları stresin insan yaşamı üzerindeki etkisi üzerinde bir araştırma yaptı. Çıkan sonuca göre stres insan hayatını kısalttığı belirtildi.

13:16:01 | 2020-08-11

Bilim insanları stresin hastalığa neden olduğunu ve yaşamı kısalttığını bilimsel olarak kanıtladı. Yapılan araştırmada ayrıca uzun süre stresli yaşayan kişilerin çok daha sık ve çok daha kolay hastalandığının altı çizildi.

Stres hormonu olan adrenalinin, kan damarlarındaki cephelere baskı yaptığı için miyokart enfarktüsü yani halk arasında bilinen adıyla kalp krizi ve inmeyi tetiklediği açıklandı.

Her stres ölüme neden olmuyor

Uzmanlar her stres türünün ölüme neden olmadığını da açıkladı. Vücuda zarar veren durumların düşmanlık, devamlı kavgaya hazırlıklı olma durumu, öfkeli konuşma, durdurulamayan sabırsızlık gibi stres durumlarının olduğu belirtildi.

Baskı altında olan kişiler de daha az yaşıyor

Uzmanların açıkladığı verilere göre baskı altında yaşayan ve kendini sürekli birilerine hoş göstermeye çalışan kişilerin de daha az yaşadığı vurgulandı.

Stres her zaman düşmanımız değil

Sanılanın aksine stres her zaman düşmanımız değil. Yapılan araştırmalara göre düşük düzeyde stres motivasyon için gerekli olarak görülüyor. Karşımıza çıkan şeyi tehdit olarak görmezsek, onu aşmak için de çaba göstermiyoruz. Yani düşük miktarda stres başarıya ulaşmamızı kolaylaştırır.
ETİKET :  stres gerginlik nefes egzersizleri nefesle stres atma stres atma yöntemleri stresi kontrol etme hüseyin nazlıkul

Tümü