Migrenin belirtileri nelerdir? İşte Auralı- Aurasız migren belirtileri

Migren son yılların popüler hastalığı haline geldi. Peki baş ağrınızın nedeninin migren olup olmadığını nasıl anlayacaksınız? İşte yanıtı...

17:17:23 | 2020-07-28

Migren genellikle başın tek tarafında yer alan birlikte bulantı, kusma ve görme sorunları gibi diğer belirtilerin eşlik ettiği şiddetli bir baş ağrısıdır.

Migren yüzde 70 oranla kadınlarda daha sık olarak görülmektedir. Migren baş ağrısı ataklar halinde ortaya çıkar. Erişkinlerde 4-72 saat sürebilir. Hastalardaki atak sıklığı haftada 1 veya yılda birkaç kez olabilir.

Migren baş ağrısından önce haberci belirtiler oluşur (buna Aura dönemi denmektedir). Bu dönemde hastalarda görsel, işitsel ve koku değişiklikleri ortaya çıkabilir.

En sık görülen belirti gözde parlak noktalar ve kırık çizgilerin görülmesidir. Bu bulgular birkaç dakika ya da birkaç saat sürebilir, fakat baş ağrısı başladığında kaybolurlar.

Kulak çınlaması, konuşma güçlüğü, vücudun bazı bölgelerinde uyuşma görülebilir.En sık rastlanan belirti, hafiften başlayarak çok şiddetli, zonklayıcı karaktere dönüşen baş veya boyun ağrılarıdır.
% 80-85’ini aurasız ve % 10-15’ini auralı migren oluşturur. Aura bulguları dakikalar içinde yavaş olarak gelişir (5-20 dak) ve 60 dakikadan kısa süre içinde kaybolan geçici nörolojik semptomlardır.

Hastalarda sıklıkla ağrıya eşlik eden bulgular şunlardır:
-kabızlık veya ishal,
-sinirlilik,
-mide bulantısı ve/veya kusma,
-ışığa, gürültüye ve kokulara karşı duyarlılık,
-kafa derisinde hassasiyet,
-boyun ve/veya omuz ağrısı veya tutukluğu,
-eller, ayaklarda ağrı, sızı,
-dokunma hissinde azalma.

Haberci belirtileri (Aura) oluşmayan hastalarda ise;
Görme bozuklukları ve kusma olmayabilir. karın şişliği, üşüme, el ve ayaklarda soğukluk, esneme, ağız kuruluğu, vücutta su toplanması, terlemede artış, burun akması, sık idrara çıkma, açlık hissi, tatlı yeme isteği veya iştahsızlık, konsantrasyon bozukluğu, dikkatin azalması, düşüncede yavaşlama, kelime bulma güçlüğü, konuşurken takılma, durgunluk, donukluk bazen de aktivitede aşırı artış, kalp atışlarının hızlanması ve yüksekte baş dönmesi şeklinde belirtiler görülebilir.

Kaynak: https://www.huseyinnazlikul.com.tr/
ETİKET :  migren migren tedavisi migren belirtileri hüseyin nazlıkul auralı migren auralı migren nedir aurasız migren

Tümü